Zbliża się początek roku szkolnego, co za tym idzie – szykowanie wyprawki dla ucznia. Jednym z obowiązkowych jej elementów jest oczywiście plecak szkolny lub tornister, w którym nasz młody adept będzie mógł nosić niezbędne rzeczy. Jak wybrać najlepszy plecak szkolny, na co zwrócić uwagę i jak nie przepłacić dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł! Zaglądajcie też na specjalnie przygotowaną przez nas podstronę z kodami rabatowymi  na wszystko przydatne w szkole, dzięki której żadna promocja Was nie ominie!

 

Plecak szkolny z kodem rabatowym

1. Sprawdź łączenie szelek i tornistra.

Jest to najbardziej narażona na uszczerbek część naszego plecaka szkolnego. Słabe nici pod wpływem ciężaru książek mogą łatwo popuścić, zerwać się lub zacząć pruć. Warto więc zwrócić uwagę, by szycie tego elementu było grube i mocne oraz w odpowiedni sposób wykończone.

2. Wybierz plecak z odpowiednią rączką.

Rączka to kolejny punkt narażony na łatwy uszczerbek. Dzieci często jej używają, szczególnie na krótkich odcinkach, zdarza się również że podczas zabawy bujają trzymanym na rączce plecaczkiem. Element ten jest również narażony na duże przeciążenia, warto więc sprawdzić sposób jego przyczepienia do tornistra – mocne, grube nici, gładki splot szycia i nienaganne wykończenia to elementy obowiązkowe. Trzeba także ocenić wygodę – czy rączka nie jest zbyt gruba w stosunku do dłoni dziecka i czy nie obciera. Dodatkowym plusem mogą być silikonowe wykończenia (sprawdźmy jednak koniecznie, czy nie ślizgają się w dłoni).

3. Zwróć uwagę na wykonanie drutów przy kieszeniach.

Większość obecnych na rynku tornistrów posiada usztywniane drutami kieszenie. Druty są obszyte materiałem lub powleczone okleinową lamówką. Zapewnia to co prawda komfort użytkowania kieszeni, jednakże może także stanowić problem – nie od dziś wiemy, że plecak służy naszym najmłodszym nie tylko do noszenia książek 😊 Podczas zużycia druty mogą zacząć wychodzić, stwarzając niebezpieczeństwo. Warto więc zwrócić uwagę na grubość powłoki chroniącej oraz sposób wszycia drutu. Jeśli usztywniane kieszenie nie stanowią konieczności, spokojnie można wybrać plecak szkolny bez tego elementu.

 

Plecak szkolny promocja

 

4. Zdecyduj się na plecak z warstwą wodoodporną.

Wybierając plecak szkolny, zwróćmy uwagę na to, czy ją posiada (membrana, powłoka zewnętrzna lub wewnętrzna). Jest to bardzo ważny aspekt, chroniący dobytek dziecka podczas deszczu czy opadów śniegu. Pozwala także na łatwiejsze czyszczenie w razie rozlania się wewnątrz napoju czy wrzucenia mokrego ręcznika. Przydatny jest także wodoodporny spód, dzięki któremu swobodnie można stawiać plecak na różnych powierzchniach.

5. Dopasuj odpowiednią wielkość i pojemność plecaka.

Plecak szkolny musi być odpowiedni do wzrostu i wagi dziecka. Wybierzmy też odpowiednia pojemność, by spokojnie pomieścił nie tylko książki, ale i drugie śniadanie czy ulubiony napój. Pamiętajmy również, że w zbyt dużym plecaku łatwo o bałagan, mniejszy wymaga dyscypliny i wprawy w pakowaniu, by wszystko można było pomieścić. Dziecko przed zakupem powinno przymierzyć plecak, abyśmy spokojnie mogli dobrać odpowiedni do jego sylwetki.

6. Zwróć szczególną uwagę na dopasowanie pleców.

Tornister powinien w tym miejscu posiadać odpowiednią, miękka wyściółkę, najlepiej profilowaną oraz usztywnienie, dzięki czemu będzie nie tylko wygodniej leżał, ale odpowiednio rozkładał ciężar na plecach. Szelki koniecznie powinny być regulowane, zwróćmy także uwagę na ich odpowiednie wypełnienie, aby przy większym ciężarze nie wbijały się boleśnie w ciało dziecka. Wybierając ten element trzeba również plecak przymierzyć, tylko wtedy można spokojnie stwierdzić, że wszystko odpowiednio leży.

 

Tornister w promocji

 

7. Wybierz odpowiednie zapięcie.

Do wyboru najczęściej mamy zamek lub klips. Zapięcie na zamek jest co prawda bezpieczniejsze, ale trudniej je otworzyć. Klips daje szybkość otwierania, ale również możliwość przypadkowego odpięcia. Temat ten najlepiej więc skonsultować przede wszystkim z naszym najmłodszym – wybierzmy to, w czym będzie mu wygodniej. Bez względu na decyzję jednak sprawdźmy, czy element zapinający jest dobrze wykonany, czy zamyka i otwiera się płynnie i dobrze trzyma.

8. Nie zapomnij o odblaskach.

Jest to element przydatny w każdym wieku. Dla młodszych uczniów warto wybrać te plecaki szkolne, które zawierają ich sporo. Zapewni to dodatkowe bezpieczeństwo podczas poruszania się dziecka na drogach czy na wycieczce.

9. Sprawdź wagę plecaka.

Kupując plecak szkolny, zwróćmy uwagę na to, ile sam waży. Nie wybierajmy przesadnie ciężkich tornistrów – nie warto dokładać dodatkowego, niepotrzebnego obciążenia, skoro i tak w plecaku na pewno przenoszone będzie mnóstwo rzeczy 😊

10. Przypatrz się, jak wygląda spód plecaka.

Dno powinno być z grubszego materiału, ponieważ w tym miejscu również łatwo o przetarcia. Spokojnie można również wybrać model z nóżkami, dzięki czemu newralgiczne miejsca będą mniej narażone na uszkodzenia.

 

Najlepszy plecak szkolny

 

To dziesięć podstawowych porad dotyczących zakupu plecaka szkolnego. Oczywiście przy wyborze pojawiają się jeszcze opcje dodatkowe – ilość kieszeni, opcja kółek pod spodem lub wyciąganej jak w walizce rączki, wzornictwo. Wybór tego typu elementów powinniśmy skonsultować już bezpośrednio z dzieckiem – jedno w plecaku nosić będzie mnóstwo skarbów, innym wystarczy kieszeń na drugie śniadanie. Jedno dziecko będzie do szkoły chodzić pieszo (wtedy przydadzą się kółka, by nie obciążać pleców), inne jeździć samochodem. Pamiętajmy, by wybrać plecak szkolny, z którego nie tylko my, ale i nasze dziecko będziemy zadowoleni. Wszak to ono będzie spędzać z nim codzienne chwile w szkole. Przeczytajcie też nasze poprzednie artykuły, a dowiecie się między innymi jak zdobyć 300+ na wyprawkę szkolną. W poszukiwaniu promocji i rabatów na plecaki oraz inne przydatne w szkole rzeczy koniecznie zajrzyjcie na nasz portal, super okazje czekają!