Dojazd do pracy znowu wydłużył się trzykrotnie ze względu na korki? Zaparkowanie w środku miasta graniczy z cudem? Codzienna jazda samochodem odbija się na stanie Twojego konta? Choć wiemy, że wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu i perspektywa zostawienia go w domu jest dla niektórych kuriozalna, to dzisiaj spróbujemy Was zachęcić do zmiany czterech kółek na komunikację miejską! Wbrew pozorom, znalezienie argumentów za tą zmianą wcale nie jest trudne!

gowne

Nie musicie parkować

Wybierając podróż autobusem, tramwajem lub metrem, odpada Wam problem z parkowaniem. Wsiadacie na najbliższym przystanku, wysiadacie w odpowiednim miejscu i już, bez problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego dla Waszego samochodu, jesteście na miejscu. Zwłaszcza w dużym mieście, w godzinach szczytu, może Wam to zaoszczędzić o wiele więcej czasu i nerwów niż jazda własnym samochodem.

miniature-2212976_960_720

Omijacie korki

Drugą niewątpliwą korzyścią z wyboru komunikacji miejskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o dojazd do pracy, jest ominięcie korków. Tramwaje w korkach nie stoją, dla autobusów często przystosowane są specjalne pasy ułatwiające poruszanie się w godzinach szczytu, a na rozkład jazdy metra duży ruch w ogóle nie ma wpływu. Jeśli macie dość marnowania życia w korkach, zdecydowanie wypróbujcie inne możliwości komunikacji, jakie zapewnia miasto!

city-569093_960_720

Nie skrobiecie szyb zimą

Idzie zima, pierwsze przymrozki coraz bliżej. Przypomnijcie sobie, jak przyjemne jest skrobanie szyb o 6 rano? A może kochacie ten dreszczyk emocji, kiedy akumulator się wyładuje? Stop! W prosty sposób możecie uniknąć tych wątpliwych zalet jazdy samochodem. Sprawdźcie rozkład jazdy autobusu lub tramwaju na najbliższym przystanku i w największe mrozy wybierzcie ten środek transportu, a swoje autko zostawcie na inną okazję.

winter-587509_960_720

Oszczędzacie

Wybór komunikacji miejskiej będzie również lżejszy dla Waszego portfela. Paliwo, opłaty parkingowe, składka ubezpieczeniowa, koszty eksploatacji… to wszystko potrafi być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Decydując się na transport miejski, jedyne koszty, jakie ponosicie, to cena biletu miesięcznego (lub jednorazowego, jeśli robicie to sporadycznie), więc jest to opcja dużo lepsza dla osób, które chcą co nieco zaoszczędzić.

refuel-2157211_960_720

Szybko i wygodnie dojedziecie wszędzie

Komunikacja miejska kojarzy Ci się ze starymi, powolnymi autobusami i spóźnieniami? Te czasu już dawno się zmieniły. W większości dużych miast kursują nowoczesne tramwaje i autobusy, klimatyzowane i szybkie, które dowożą pasażerów na czas w komfortowych warunkach, a rozkład jazdy jest stworzony w oparciu o natężenie ruchu i potrzeby podróżujących.

tram-2674801_960_720

Dbacie o zdrowie

Przesiadając się na komunikację miejską zadbasz o formę i zdrowie. Dojście na i z przystanku to najczęściej raptem kilka minut – ważnych minut, które możecie wykorzystać na przyjemny spacer i podniesienie swojej kondycji. Kilka krótkich przejść dziennie nie tylko pozwoli Wam zrzucić kilka kilogramów, ale też dotleni mózg, dzięki czemu będziecie lepiej skoncentrowani. Dodatkowo ruch wspomaga wydzielanie serotoniny, co z kolei wywoła w Was poczucie szczęścia. A jeśli dużo przemieszczacie się po mieście, możecie pomyśleć o zainwestowaniu w hulajnogę lub deskorolkę, którą bez problemu zabierzecie ze sobą do każdego środka transportu. Szeroki wybór sprzętu sportowego znajdziecie np. w Presto.

action-1851093_960_720

Odkrywacie miasto na nowo

Kiedy ostatnio przyglądaliście się swojemu miastu? Podziwialiście piękno architektury, zwracaliście uwagę na nowe inwestycje i przedsiębiorstwa? W samochodzie raczej nie ma na to czasu ani możliwości, bo trzeba być cały czas skupionym na ruchu drogowym i znakach. W autobusie z kolei można bez ograniczeń patrzeć przez okno i oglądać całą trasę – dostrzegać wszystkie zmiany, które zachodzą w mieście.

building-922529_960_720

Możecie poczytać

Wolne ręce i zwolnienie z obowiązku skupienia na ruchu drogowym dają Wam jeszcze jedną ważną możliwość – wykorzystania czasu podróży na przyjemność czytania. Ulubiona książka, czasopismo, blogi, poranna prasówka – zamiast skupiać się na ruchu drogowym, możecie oddać się ulubionej lekturze. Jeśli dużo czytanie, ale nie lubicie nosić ze sobą ciężkich książek, pomocny będzie czytnik ebooków, który pomieści w sobie setki wartościowych książek.  Po swój własny czytnik wybierzcie się do Empiku, a zapas ebooków dostarczy Wam między innymi w Nexto, gdzie do końca roku zyskacie 20% zniżki z kodem rabatowym!

subway-1681222_1920

Jesteście wśród ludzi

Korzystanie z komunikacji miejskiej… uspołecznia! W transporcie publicznym można spotkać każdy typ ludzi, przeprowadzić wiele społecznych obserwacji, oraz zwyczajnie przebywać z ludźmi bez konieczności wchodzenia z nimi w interakcję. Jeśli doskwiera Wam samotność lub jesteście nieśmiali, zamieńcie samochód na tramwaj, zobaczycie, że wpłynie to na Wasz stosunek do innych!

landscape-1951788_960_720

Dbacie o środowisko

Ostatnie, ale nie najmniej ważne – korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu jest ważną cegiełką, którą możemy dołożyć do ochrony naszej planety. Według statystyk po polskich drogach jeździ prawie 20 milionów samochodów. Stale zwiększająca się ilość pojazdów motoryzacyjnych znacznie zwiększa emisję dwutlenku węgla do atmosfery, powoduje nie tylko dziurę ozonową, ale również coraz częściej doskwierający w dużych miastach smog. Przesiadając się na transport publiczny pomagamy ratować planetę. Jeśli nie przekonują Was wcześniejsze argumenty, pomyślcie szerzej, o dobru nas wszystkich.

garden-2727008_960_720

Wiemy, że PR transportu miejskiego nie jest najlepszy, ale sami widzicie, że plusy takiej formy komunikacji są niezaprzeczalne. Nawet, jeśli na co dzień nie chcecie rezygnować z wygodnego samochodu, to spróbujcie choć jednego dnia w miesiącu wybrać tramwaj, autobus lub metro – z korzyścią dla Was, innych kierowców oraz planety.