Wielkanoc to czas spotkań rodzinnych i długich rozmów przy stole. Co podać gościom, aby wyszli zachwyceni? Oprócz tradycyjnych potraw, takich jak żurek, faszerowane jajka czy świąteczny pasztet, warto postawić na sprawdzone, wielkanocne wypieki. Deser to coś, czego nie może zabraknąć na obfito zastawionym stole. Wśród tradycyjnych deserów należy wyróżnić przede wszystkich mazurki, drożdżowe babki i paschę.

  1. Mazurek

Mazurek to tradycyjny polski wypiek, przygotowywany z okazji Wielkanocy. Podstawą wypieku jest zazwyczaj kruchy, biszkoptowo-tłuszczowy lub orzechowy spód. Mazurek tradycyjnie jest pokryty lub przełożony (jeśli składa się z większej ilości warstw) masą (np. kajmakowa, orzechowa), dżemem lub galaretką. Wierzch pokrywa się polewą, lukrem, owocami, orzechami lub innymi składnikami. Wszystko zależy od wyobraźni wykonującego ?

Tradycyjny mazurek jest zazwyczaj niski, jego wysokość nie powinna przekraczać 4 cm. Jeśli chodzi o kształt, nie ma reguł. Wypieki są zazwyczaj kwadratowe lub prostokątne, ale przyjmują też kształt rombów, trójkątów, owali (kształt pisanki) czy okręgów.

Warto dodać, że mazurek orzechowy został wpisany na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to bardzo prosty w wykonaniu placek kruchy, pokryty kremem z orzechów włoskich i udekorowany różnego rodzaju bakaliami.

baked-goods-baking-cake-159887

  1. Babka drożdżowa

Kolejnym wypiekiem, bez którego trudno jest sobie wyobrazić święta wielkanocne jest babka drożdżowa. Jest to wypiek, który może wydawać się trudny w przygotowaniu. Nic bardziej mylnego – w Internecie znajdziecie mnóstwo przypisów na babki, które udadzą się każdemu!

Tradycyjna baba wielkanocna składa się z kilku składników: drożdży piekarskich rozpuszczonych w ciepłym mleku, wymieszanych z mąką i cukrem, a także jajek, które dodawane są po wyrośnięciu ciasta. Nieodłącznymi składnikami są także różnorakie bakalie oraz lukier, którym zdobi się wierzch wypieku. Pierwsze wzmianki o tym wielkanocnym wypieku pochodzą z XVII wieku, kiedy to podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego został rozpowszechniony w krajach europejskich.

Pamiętajcie, aby przygotować drożdżową babę własnoręcznie! Według tradycji obecność tego wypieku na stole wielkanocnym ma przynosić pomyślność i dobrobyt domownikom.

easter-1051153_1280

  1. Pascha

Pascha wielkanocna, to deser, który przywędrował do nas ze wchodu. Pochodzi najprawdopodobniej z Rosji lub Ukrainy. Podaje się go zazwyczaj na zimno, a głównymi składnikami są twaróg, masło oraz śmietana. Do środka dodaje się oczywiście bakalie. Do wytrawniejszych pasch dodaje się także czekoladę, marmoladę czy kandyzowane owoce. Jeśli chodzi o charakterystyczny kształt – stożek lub piramidę, ma on symbolizować grób Chrystusa. Według dawnych, rosyjskich podań mleko i jaja mają symbolizować budzenie się przyrody do życia, natomiast cukier oraz bakalie bogactwo.

Istnieje także drugi sposób przyrządzania paschy – na ciepło. Tak przygotowany deser wytrzymuje ponad tydzień, w odróżnieniu do deseru na zimno, który trzeba spożyć do 3 dni od przyrządzenia. Najbardziej „bogate” paschy nazywane są bojarskimi lub carskimi. Jeśli chodzi o tradycję polską, sposobów przygotowywania i przyozdabiania jest bardzo wiele. Wybierzcie swoje ulubione produkty i stwórzcie własny wariant paschy wielkanocnej ?