Wróc do Alerabat ››

5 ciekawostek o Nike Air Max!

31 lat temu Nike wypuściła na rynek buty o nazwie Air Max, które bardzo szybko stały się hitem i do dzisiaj posiadają grono miłośników. Z tego też powodu Nike wybrała marzec na miesiąc, podczas którego wszyscy fani mogą celebrować narodziny butów Air Max. My z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat tego kultowego obuwia.

26 marzec Dniem Air Max

Jak już wiemy, marzec to miesiąc Air Max. Natomiast najbardziej szczególnym dniem dla sympatyków tej serii butów jest 26 marzec, który został wybrany na międzynarodowy Dzień Air Max. Dlaczego właśnie taka data? A okazuje się, że pierwszy modele butów Nike zostały zaprezentowane właśnie 26 marca 1987 roku. Pierwotny model znany jest pod nazwą Air Max 1 lub Air Max 87. Były to pierwsze buty, które posiadały widoczną poduszkę gazową.

W stronę inspiracji

Air Max 1 zostały zaprojektowane przez architekta Tinkera Hatfielda. Jego wiedza na temat projektowania budynków pomogła mu w stworzeniu obecnie najpopularniejszego modelu butów Nike. Jednak najciekawsze w tym wszystkim jest to, skąd Tinker zaczerpnąć inspirację na Air Max 1. Jak sam stwierdził był to wygląd i struktura budynku Georges Pomidou w Paryżu, w którym znajduje się muzeum sztuki współczesnej i biblioteka. Architektura budynku jest dosyć nietypowa, gdyż wszystkie instalacje i rury zostały umieszczone na zewnątrz. Tinker Hatfield wykorzystał podobną technikę w projekcie butów Air Max 1 – poduszka powietrzna została umieszczona w widocznym miejscu na pięcie.

Imagination_Into_Reality_AM_Line_Up_16x9_original

Spot telewizyjny z The Beatles

Wraz z wprowadzeniem modelu Air Max, wypuszczono spot telewizyjny, w którym wykorzystano piosenkę zespołu The Beatles „Revolution”. Po raz pierwszy w historii użyto utworu tego zespołu w reklamie. W dodatku w spocie wystąpiły supergwiazdy sceny sportowej Michael Jordan, Bo Jackson oraz John McEnroe. To właśnie tej reklamie najczęściej zawdzięcza się tak wielki sukces butów Nike Air Max.

Dziura z powietrzem?

Chociaż po nazwie butów można byłoby przypuszczać, że w widocznej poduszeczce znajdują się bąbelki powietrza, to nic bardziej mylnego. Współczesne modele butów posiadają poduszkę Air wypełnioną azotem. Jednak co ciekawe, sam system Air nie został wynaleziony przez twórcę Air Maxów, tylko przez inżyniera lotnictwa Mariona Franklina Rudy’a.

Nowy model – Air Max 270

Co roku Nike wypuszcza na rynek nowe kolekcje tych najpopularniejszych butów sportowych. Air Max 270 to najnowsza seria butów Nike. Zawierają one największą poduszkę gazową Air pod piętą z wszystkich dotychczasowych modeli Nike. Dzięki temu systemowi są jeszcze wygodniejsze i miększe. Jeżeli chcecie się sami przekonać, w sklepach Nike jest już dostępna nowa seria butów Air Max 270.