Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Zarezerwowaliście lot do wymarzonego miejsca z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, opłaciliście hotel, rozpisaliście plan wycieczki, sporządziliście listę miejsc do odwiedzenia. Jednym słowem – skreślaliście dni w kalendarzu w oczekiwaniu na upragniony urlop. W ostatniej chwili lot został odwołany. Prawda, że brzmi jak koszmar? Kiedy emocje już opadną, warto skupić się na próbie uzyskania odszkodowania. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam praktyczne porady dotyczące praw pasażera. Dowiecie się z niego, jak odzyskać pieniądze za stracony czas i nadszarpnięte nerwy.

airplane-2562830_1920

Niestety zawsze istnieje spora szansa, że to Wy traficie na opóźnienie lub odwołanie lotu. Biorąc pod uwagę to, że codziennie europejskie niebo przecina ponad 20 tysięcy samolotów, trzeba mieć pecha, żeby być tym nieszczęśliwcem. Pamiętajcie jednak, żeby nie załamywać rąk – wyjść z sytuacji jest zawsze kilka. Zwłaszcza, że kupując bilet, zawieramy z przewoźnikiem umowę, która zakłada, że znajdziemy się w miejscu docelowym. Jeśli do tego nie dojdzie, pasażer ma prawo żądać odszkodowania.

Warto wiedzieć, że są trzy główne wyjścia z nieprzyjemnych sytuacji, jakimi są odwołany lub opóźniony lot. Jeśli z jakiegoś powodu lot nie odbył się zgodnie z planem, możecie zyskać całkowity zwrot pieniędzy w ciągu 7 dni. Drugim rozwiązaniem jest rekompensata w postaci biletu na kolejny lot w dogodnym, wybranym przez pasażera terminie. Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy lot opóźnia się o min. 3 godziny, pasażerom przysługują bezpłatne posiłki i napoje, w razie potrzeby nocleg w hotelu, transport na trasie lotnisko-hotel, bezpłatne rozmowy telefoniczne oraz przede wszystkim rzetelne informacje na temat dalszego rozwoju sytuacji.

Jeśli opóźniony lub odwołany lot pokrzyżował Wasze plany, nie bójcie się żądać pełnego zwrotu kosztów. Bez problemu możecie odzyskać całą kwotę przeznaczoną na bilet. Co z odszkodowaniem? Jego wysokość uzależniona jest od długości trasy. W przypadku, kiedy odwołany lub opóźniony lot był krótszy niż 1500 km, możecie otrzymać 250 Euro. Aż 400 Euro możecie żądać w przypadkach, kiedy trasa wynosi powyżej 1500 km w obrębie Wspólnoty lub od 1500 km do 3000 km, natomiast 600 Euro to kwota, która należy się Wam w przypadku lotów, które nie zostały uwzględnione w pozostałych punktach.

Jeśli w zamian za odwołany lot, linie lotnicze zaproponują Wam inny  (maksymalna różnica między starym, a nowym czasem przylotu może wynosić 4 godziny), także możecie domagać się odszkodowania, które jest o połowę mniejsze. Odszkodowania wypłacane są w formie pieniężnej, jednak ciekawym rozwiązaniem są też bony podróżne. Na ich otrzymanie musi zgodzić się poszkodowany pasażer.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Uzyskanie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot nie jest tak trudne, jak można by pierwotnie zakładać. Jeśli emocje związane z oczekiwaniem na lotnisku opadną, warto w pierwszej kolejności zajrzeć na stronę internetową przewoźnika, z którego usług korzystamy. Istnieje także ogólny, unijny wzór dokumentu, który odnosi się do podstawowych praw pasażera. Warto także poszukać prywatnych instytucji, zajmujących się tego typu sprawami.

wing-221526_1920

Niestety nie brak także wyjątków. W kilku specyficznych sytuacjach pasażer nie ma prawa ubiegać się o odszkodowanie. Jakie to sytuacje?

  • Pasażer został poinformowany o odwołanym locie min. 2 tygodnie przed podróżą lub zostały mu zaproponowane niemal identyczne warunki (podobny lot).
  • Lot został odwołany z powodu czynników zewnętrznych – zła pogoda, strajk na terenie lotniska, zmieniająca się z dnia na dzień sytuacja polityczna w danym kraju.

Jak widać, odwołany lub opóźniony lot to nie koniec świata. Oczywiście kilkugodzinne opóźnienie może mieć znaczący wpływ na podróż, jednak w innych przypadkach warto przyjąć udogodnienia, które proponuje przewoźnik. Pasażer powinien dochodzić swoich praw i żądać odszkodowania lub skorzystać z innych rozwiązań, które zostaną mu przedstawione. Pasażerowie są chronieni przez jeden, podstawowy dokument unijny, z którym warto się zapoznać. Jest to rozporządzenie WE nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Życzymy wszystkim udanych podróży i jak najmniej kłopotów z liniami lotniczymi ?