Odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikającą z zawarcia ubezpieczenia OC reguluje ustawa, dlatego kierowcy nie muszą obawiać się, że niższa składka będzie miała wpływ na niższą jakość usługi podczas likwidacji szkody. Daje to właścicielom pojazdów możliwość przebierania w ofertach i wyboru najkorzystniejszej dla siebie. Żeby to sobie ułatwić, warto skorzystać z darmowych kalkulatorów ubezpieczeń, które umożliwią sprawdzenie wielu ofert w krótkim czasie.

Jak skorzystać z takiego kalkulatora? Wyjaśnimy na przykładzie formularza mtu24.pl:

1. Podaj dane i kod rabatowy

Jako że podczas kalkulacji bierze się pod uwagę markę i rok produkcji samochodu, a także historię ubezpieczenia kierowcy, jego wiek i rok otrzymania prawa jazdy – wszystkie te informacje należy najczęściej podać w pierwszym kroku formularza. Dzięki temu otrzymane wyliczenie jest unikalne dla każdego kierowcy i może różnić się cenowo. W pierwszym kroku znajduje się też pole, w które należy wpisać kod rabatowy, aby uzyskać dodatkową zniżkę. U nas znajdziesz kod rabatowy uprawniający do 5% rabatu na ubezpieczenie OC i AC!

mtu24

2. Wybierz dodatkowy pakiet (opcjonalnie)

Voila! Już w drugim kroku, w zaledwie kilka sekund, poznajesz stawkę swojego ubezpieczenia OC. To jednak nie koniec. W mtu24.pl możesz wykupić również ubezpieczenie AC. Jeśli zależy Ci na ochronie samochodu i wsparciu finansowym w razie wypadku, pewnie wiesz, jaki komfort i psychiczny spokój daje wykupienie AC. Najczęściej ubezpieczyciele dają możliwość wybrania ubezpieczeń dodatkowych, takich jak ubezpieczenie NNW, dzięki któremu w razie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu, wypłacone zostanie dodatkowe świadczenie. Inne, dostępne ubezpieczenia to Auto Pomoc, samochód zastępczy, a także ubezpieczenie szyby i bagażu. Wszystkie dostępne są w mtu24.pl!

Jeśli stawka jest dla Ciebie atrakcyjna, wystarczy wybrać ilość rat, przejść do następnego punktu i kupić ubezpieczenie online.

Jeśli natomiast zależy Ci na ubezpieczeniu autocasco, pora sprawdzić dla niego cenę.

3. Autocasco

W tym celu wystarczy kliknąć w buton dodaj+, podać informacje m. in. o przebiegu samochodu, rodzaju paliwa i wersji. Wynikiem jest porównanie dwóch pakietów. Pakiet Minicasco obejmuje ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu i poważnych uszkodzeń (przekraczających 70% wartości pojazdu – szkody całkowitej). Pakiet Maxicasco to pełna ochrona – odszkodowanie wypłacone zostanie także w przypadku drobnych stłuczek i uszkodzeń. Co ważne, możliwa jest bezgotówkowa likwidacja szkody. Wybierasz interesujący Cię pakiet, pamiętając o zniżce 5% i wracasz do podsumowania.

4.Kupno ubezpieczenia

Do zakupu ubezpieczenia brakuje jeszcze tylko podania danych niezbędnych do sporządzenia umowy. System poprosi o dane dotyczące kierowcy i samochodu, a następnie przekieruje do płatności. Praktycznie w kilka chwil będziesz miał wykupiony pakiet ubezpieczenia Twojego pojazdu.

Cały proces możesz doprowadzić do końca online, ale jeśli chcesz zadać pytanie lub dopytać o coś, to masz dwie opcje – zadzwonić na infolinię lub porozmawiać z konsultantem za pośrednictwem aplikacji Skype. Odpowie on na wszystkie pytania i przeprowadzi przez poszczególne kroki wyliczania i zakupu ubezpieczenia.

Wysokie kary za brak OC

Przypominamy, że zakup ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu jest w Polsce obowiązkowy, a za jego brak przewidziane są kary. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, przede wszystkim narażasz się na wypłacenie z własnej kieszeni wysokiego odszkodowania w razie spowodowania kolizji lub wypadku, oraz pokrycie kosztów leczenia poszkodowanych. Ponadto, jeśli podczas kontroli okaże się, że ubezpieczenie jest nieważne lub go brak, zostaniesz obciążony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny karą pieniężną. Wysokość opłaty zależna jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia wdanym roku. Może sięgać nawet 4 200 zł dla samochodów osobowych i 6 300 zł dla samochodów ciężarowych.

Czy warto narażać się na konsekwencje wynikające z braku ubezpieczenia OC? Korzyść z posiadania ubezpieczenia OC, jaką jest pokrycie kosztów leczenia poszkodowanych oraz naprawy uszkodzeń cudzej, uszkodzonej własności, a co za tym idzie spokojniejszy sen i mniej stresu w razie stłuczki są przecież cenniejsze, niż pieniądze, które trzeba wyłożyć na polisę.

Promocje i kody rabatowe na OC i AC

Szukając OC w dobrej cenie pamiętajcie o sprawdzeniu kodów rabatowych i promocji przygotowanych przez ubezpieczycieli. Po co przepłacać, jeśli można kupić takiej? Więcej kodów rabatowych na ubezpieczenia znajdziecie na Alerabat.com.