Około 70 krajów całego świata, w tym większość państw europejskich dwa razy w roku zmienia obowiązujący czas – wiosną z zimowego na letni, a jesienią z letniego na zimowy. Dzieje się to również w Polsce, choć są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zmiany czasu. Jak będzie to wyglądać w tym roku? Którego dnia zmienimy czas na zimowy? I czy w ogóle? Pojawił się przecież pomysł, żeby zrezygnować z tych zmian.

Alerabat.com kody rabatowe

Po co zmieniać czas?

„Głównym” czasem, który powinien obowiązywać nas w Polsce cały rok, jest czas tzw. czas zimowy, czyli po prostu czas środkowoeuropejski. Powodem, dla którego wprowadzono zmianę czasu na środkowoeuropejski letni była chęć lepszego wykorzystania światła słonecznego. Przesunięcie zegarków o godzinę sprawia, że możemy dłużej cieszyć się światłem słonecznym i lepiej dopasować do niego naszą aktywność. Pierwsze postulaty o wprowadzenie czasu letniego wysuwał już Benjamin Franklin w XVIII w. Problem zaczyna się jesienią, kiedy trzeba przestawić zegarki z powrotem i nagle okazuje się, że poranki są ciemniejsze i pełne melancholii.

W tym roku posłowie z PSL-u złożyli projekt rezygnacji ze zmiany czasu i pozostania przy czasie letnim. Na drodze stanęła jednak dyrektywa Unii Europejskiej, która zobowiązuje kraje członkowskie do zmiany czasu dwa razy w ciągu roku.

Zmiana czasu w 2018 roku

Kiedyś należało być czujnym i pamiętać o zmianie czasu. Zapominalstwo mogło prowadzić do wielkiego zdziwienia po spóźnieniu się o godzinę np. na ważne spotkanie (sic!). Teraz takie sytuacje raczej się nie zdarzą, bo większość zegarków zmienia czas samoczynnie, odbierając sygnał z satelity. Warto jednak wiedzieć, kiedy zmiana czasu nastąpi, żeby dostosować do niej nasze plany.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 28 października 2018, w 43 niedzielę roku.

Negatywne konsekwencje zmiany czasu

Zmiana czasu powoduje zamęt nie tylko w transporcie, o czym często przypominają jej przeciwnicy. Przede wszystkim sprzyja jesiennym depresjom i spadkowi nastroju. Chyba każdy odczuwa nieprzyjemne skutki zmiany czasu, takie jak gorsza koncentracja czy ogólne rozdrażnienie spowodowane rozregulowaniem wewnętrznego zegara biologicznego.

Jak przetrwać zmianę czasu?

Dla wielu z nas jest to trudny okres, w którym organizm się buntuje. Problemy ze snem, chandra i gorsze samopoczucie mogą prowadzić nawet do depresji. Dlatego w tym czasie szczególnie powinniśmy zadbać o drobne przyjemności – dłuższy sen, gorącą kąpiel, dobrą kawę z rana… Na pewno macie swoje poprawiacze nastroju – zadbajcie o to, żeby wykorzystywać je mocno w okolicy zmiany czasu. Na jesienne smutki pomogą też zakupy, zwłaszcza że to już okres wyprzedaży. Nowe buty, ładna torebka albo zmiana dodatków w mieszkaniu na pewno poprawią Wam humor. A informacje o wszystkich aktualnych promocjach i kodach rabatowych znajdziecie na Alerabat.com. Udane zakupy gwarantowane! 🙂