W powietrzu nareszcie czuć wiosnę! Co prawda zima wciąż o sobie przypomina, ale możemy założyć, że jeszcze kilka dni i zrobi się naprawdę ciepło i słonecznie, a wiosna rozgości się na dobre. Równocześnie ze wzrostem temperatury i dłuższymi dniami wielu z nas ma ochotę na więcej ruchu i korzystanie z aktywności na świeżym powietrzu. Słusznie! Korzyści z tego typu aktywności udowodniono już dawno!

mbjvghjvhg

Poprawa nastroju, dotlenienie organizmu, lepsza kondycja to tylko niektóre z nich. Sport na świeżym powietrzu usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego i krwionośnego, a w słoneczne dni wspomaga wydzielanie witaminy D, odpowiedzialnej za silne kości i zdrowe zęby. Regularny wysiłek fizyczny przedłuża życie, a w krótszej perspektywie pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ujędrnić ciało i poczuć się lepiej we własnej skórze. Ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Badania dowodzą, że sport jest silnym sprzymierzeńcem w walce z depresją i pomaga budować pewność siebie.

Rolki, rower, spacer – co wybrać?

Wiosenna aktywność powinna być dostosowana do Waszego trybu życia i kondycji. Bardzo ważne jest, żeby nie rzucać się na głęboką wodę i nie wymagać od swojego organizmu zbyt wiele na początek. Jeśli zimę spędziliście w większości na kanapie, zacznijcie od lżejszych aktywności. Na początek dobry będzie dłuższy spacer po najbliższym parku lub lesie. Z czasem możecie zacząć biegać, uprawiać coraz popularniejszy nordic walking, jeździć na rowerze lub rolkach. Dla osób borykających się z problemami ze stawami lepszym wyborem będzie rower, który nie obciąży zbyt mocno kolan i bioder. Ci z Was, którzy lubią dynamikę i prędkość, pewnie zakochają się w rolkach. Możliwości jest wiele, ale każdy sport wymaga odpowiedniego przygotowania.

Rozgrzewka to podstawa

Podkreślają to trenerzy personalni i sportowcy – przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej należy przeprowadzić właściwą rozgrzewkę. Zwłaszcza osoby początkujące, które po zimie chcą poprawić kondycję lub zadbać o zdrowie, nie powinny zapominać o rozciągnięciu mięśni. Kilka skłonów, rozgrzanie kolan i kostek, poruszanie ramionami, przysiady – dzięki tym prostym ćwiczeniom możecie uniknąć poważnych kontuzji.

Odpowiednia odzież i obuwie

W unikaniu kontuzji pomogą Wam również dobrze dobrane buty sportowe. Nie bez powodu na rynku dostępnych jest tak wiele modeli obuwia sportowego. Każdy sport wymaga od butów czegoś innego. Modele przeznaczone do biegania będą amortyzować wstrząsy, buty do koszykówki zapobiegną urazom kostek, a te dedykowane kijkarzom będą wygodne, lekkie, umożliwią stopie oddychanie, ale nie będą nasiąkać wodą w deszczowe dni. Aby umilić sobie ulubiony sport, sprawcie sobie wysokiej jakości odzież sportową, najlepiej elastyczną, która nie będzie ograniczać ruchów. Warto wybrać odzież termoaktywną, która odprowadzi wilgoć i utrzyma odpowiednią temperaturę ciała podczas aktywności na świeżym powietrzu. Sportowcom przyda się również lekka kurtka softshelowa, chroniąca przed wiatrem i chłodem.

Profesjonalny sprzęt

Duży wybór sportów kusi, jednak zakup odpowiednich akcesoriów i sprzętu sportowego nie jest łatwy. Na rynku dostępne są setki produktów w różnej rozpiętości cenowej, różniące się specyfikacją techniczną i przeznaczeniem. Jeśli chcecie wypróbować nowy sport, zalecamy najpierw zakupić produkty ze średniej półki, aby uniknąć sytuacji, że wydacie majątek na sprzęt, który w krótkim czasie wyląduje w garażu lub na strychu, bo okaże się, że dana aktywność nie jest dla Was. Dobrym sposobem na oszczędności i wypróbowanie danego sportu są wypożyczalnie. W wielu miejscach możecie skorzystać z wypożyczenia rowerów miejskich, a także rolek lub wrotek. Jeśli w Waszym mieście tego typu usługi są niedostępne, popytajcie wśród znajomych, a nuż okaże się, że ktoś chętnie udostępni Wam potrzebny sprzęt. A jeśli jesteście zdecydowani na zakupy, pamiętajcie, aby skorzystać z promocji i kodów rabatowych i nie przepłacać na dobrym sprzęcie sportowym.

Rower, bieganie, a może coś innego – jakie są Wasze ulubione sporty?