Jeżeli jesteś aktywnym użytkownikiem portalu AleRabat to na pewno nie lubisz przepłacać i uwielbiasz kody rabatowe 😊 A jeżeli jesteś wiernym czytelnikiem naszego bloga, to na 100% nie raz spotkałeś się z pojęciem smart shoppingu. Czy wiesz jednak, czy Ty sam jesteś smart shopperem, czy może bliżej Ci do łowcy promocji? A może nie masz pojęcia czym różnią się od siebie te dwa terminy, używasz ich zamiennie, lub nigdy o nich nie słyszałeś? Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco – zapraszamy do lektury naszego artykułu 😊

Krótka historia smart shoppingu

Smart shopping rozwinął się pod wpływem rozwoju Internetu oraz kryzysu finansowego na Zachodzie w 2008 roku. Chociaż ww. kryzys ominął Polskę, oszczędzanie jest dla nas rzeczą oczywistą dużo dłużej. Trudna sytuacja polityczno-gospodarcza w okresie PRL-u sprawiła, że Polacy wśród innych narodów mogą poszczycić się czymś co międzynarodowi eksperci nazywają „wysokim zakupowym IQ”, a co za tym idzie chętnie podchwycili modę na smart shopping, który zaczął rozwijać się dekadę temu.

Co więcej, z badania przeprowadzonego na zlecenie organizacji Visa wynika, że Polacy w mądrym kupowaniu wypadają lepiej od Francuzów, Czechów i Niemców. Oczywiście może wynikać to z faktu, iż życie w Polsce jest (w stosunku do zarobków) statystycznie droższe niż w innych krajach UE.  Nie zmienia to jednak faktu, że w oszczędzaniu jesteśmy naprawdę nieźli i znajdujemy się w czołówce najsprytniejszych konsumentów.

Kim jest smart shopper?

Smart shopper, czyli po polsku „świadomy konsument”, często bywa mylony z łowcą promocji. Te dwa terminy nie mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Smart shopper, oprócz oczywistego szukania produktów w jak najatrakcyjniejszych cenach, kieruje się także wieloma innymi pobudkami, a sam smart shopping to często bardziej styl życia, niż chęć zaoszczędzenia. Smart shopping to np.:

  • Świadome wybieranie produktów ekologicznych,
  • Czytanie składów produktów i szukanie tych, których stosunek jakości do ceny jest najkorzystniejszy,
  • Wybieranie produktów nietestowanych na zwierzętach
  • Wybieranie produktów „rodzimych”, wspieranie gospodarki własnego kraju,
  • Wybieranie produktów dobrych jakościowo w najkorzystniejszej cenie.

Taka osoba wybiera według przysłowia „Co tanie, to drogie”, mając świadomość, że np. droższe buty wytrzymają więcej sezonów, niż tańsze odpowiedniki, które po 3 miesiącach będą nadawały się do wyrzucenia i kupienia kolejnej pary. Smart shopping według badań dotyczy przede wszystkim osób wykształconych i dobrze zarabiających, a nie (jak mogłoby się wydawać) osoby o niskim statusie materialnym. Smartshopper to według badań najczęściej mieszkaniec dużego miasta między 25. a 30. rokiem życia.

Gdzie znaleźć smartshoppera?

Między innymi na portalach takich jak nasz 😊 skupiających kody rabatowe i informacje o promocjach i wyprzedażach. Świadomi konsumenci  lubują się także w popularnych porównywarkach cenowych, nierzadko korzystają także z tradycyjnych, papierowych gazetek promocyjnych. Często wiedzę o promocjach czerpią także z mediów społecznościowych, gdzie takie informacje udostępniają np. influencerzy.

 

A Ty użytkowniku AleRabat? 😊 Dlaczego odwiedzasz nasz portal? Jesteś smart shopperem, czy może jednak łowcą promocji? Koniecznie napisz w komentarzu!