Chińskie sklepy online stały się ostatnio bardzo modne. Wielu Polaków korzysta już z dobrodziejstw Aliexpress, na którym za grosze można kupić produkty, których próżno szukać w naszym kraju. Ostatnim hitem jest aplikacja Wish. Czy warto z niej korzystać? Czy to bezpieczne?

Projekt bez tytułu (5)

Aby móc w pełni korzystać z Wish wystarczy zarejestrować się za pomocą konta facebook, konta Google lub adresu e-mail. Wystarczy podać swoje dane i już można korzystać z aplikacji bez żadnych ograniczeń. System rejestracji nie budzi żadnych zastrzeżeń, a połączenie jest bezpieczne (szyfrowane), więc nie trzeba martwić się o to, że informacje poufne dotrą do niepowołanych osób. Twoich zmartwień nie powinno również wzbudzać podawanie danych do karty bankowej, bo dzięki nim możemy w Wish zapłacić dokładnie tak samo, jak w spożywczaku za rogiem.

Interfejs strony pozostawia wiele do życzenia, wygląda nieco jak tablica inspiracji na pinterest, więc na początku nieco ciężko jest odnaleźć się w miszmaszu serwowanym na pierwszej stronie. Aplikacja daje możliwość wyszukiwania przedmiotów po kategoriach, co zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie. Możemy wybierać spośród – Hobby, Upgrade do telefonów, Makijaż i Uroda, Home Decor, Dzieci i Młodzież, Moda, Buty, Portfele i Torby, Topy, Majtki (dolna część garderoby -spodnie, spódnice), Bielizna, Zegarki, Gadżety (zachowano oryginalne tłumaczenie) – więc jest w czym wybierać.

Ogromną zaletą tej aplikacji jest fakt, że dokonuje się w niej płatności polskimi złotówkami. Nie trzeba w tym przypadku martwić się o przewalutowanie i naliczane z tego tytułu koszty. Cena, która widnieje przy produkcie jest kwotą (plus koszty wysyłki), która zostanie ściągnięta z naszego konta. Koszty wysyłki naliczane są jednostkowo, więc dla przykładu: kupujesz dwa jednakowe produkty od tego samego sprzedawcy, więc za każdy produkt z osobna zostaną ci naliczone koszty wysyłki.

Aby mieć pewność, że produkt, który wybraliśmy jest pełnowartościowy i faktycznie jest tym, czym wydaje się być na zdjęciu – na Wish oprócz standardowych zdjęć produktu obejrzeć można zdjęcia dodane przez klientów, którzy już otrzymali swoją przesyłkę. Aplikacja jest na tyle sprytna, że nam, Polakom, najpierw pokazuje opinie o produktach wystawione przez polskich konsumentów, dzięki czemu zwiększa wiarygodność danego sprzedawcy (przy czym mamy gwarancję, że wystawione opinie są prawdziwe, bo mogą je wystawiać jedynie użytkownicy, którzy dokonali zakupu tego konkretnego produktu).

Podczas zakupów trzeba uważać na różne warianty kolorystyczne, czy rozmiarowe konkretnych produktów. Często różnią się między sobą cenami, więc na przykład za ładowarkę do telefonu w kolorze białym zapłacisz 4 złote, a w kolorze czarnym 8 zł. Nie jest to regułą, ale często się zdarza, więc warto uważać.

Jeśli masz już wybrane rzeczy, które być może kupisz, ale zastanawiasz się, czy na pewno – dodaj je do listy obserwowanych, a wtedy aplikacja powiadomi Cię gdy cena się obniży. To bardzo możliwe, gdyż ceny nie są regularne, często się zmieniają, więc warto skorzystać z tej możliwości.

Samo dokonanie zakupu jest bajecznie proste – po kilku kliknięciach pieniądze znikają z konta bankowego, a paczka wyrusza w długą podróż z Chin. Wish daje możliwość śledzenia paczki, ale nie jest to najłatwiejsza sprawa, bo aplikacja przekierowuje na chińskie witryny, w których rozeznają się tylko osoby władające tym językiem. Termin oczekiwania na dotarcie przesyłki to zazwyczaj około 3 tygodni, a dokładny przedział podawany jest przy każdym przedmiocie. Nie trzeba się także martwić, w przypadku gdyby przesyłka nie doszła, lub doszła uszkodzona – wtedy zgłaszamy taką informację w aplikacji i po kilku dniach pieniądze wrócą na konto.

Aplikacja, pomimo kaleczonego tłumaczenia, dosyć zwariowanego interfejsu i dostępności wielu produktów o wątpliwej skuteczności (jak na przykład odchudzające bransoletki), nie budzi żadnych wątpliwości jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszych danych czy samą formę zakupów. Dzięki takim właśnie sklepom możemy dostać to, czego nie kupimy nigdzie indziej w Polsce.